Organizujemy pielgrzymki,

wycieczki krajowe i zagraniczne,

wycieczki dla firm i szkół.

Powrót na stronę główną biura podróży.
Biuro Miriam, Kęty ul. Tadeusza Kościuszki 25, biuro.miriam@interia.pl

Jadąc do Medjugorie ... info dla kapłanów.

Wskazówki ogólne dla księży przybywających na Pielgrzymkę do Medjugorie

Witamy serdecznie w imieniu wszystkich księży, sprawujących posługę w parafii Medjugorie. Z serca dziękujemy za chęć i gotowość odwiedzenia tego miejsca łaski i modlitwy. Niech Bóg Wszechmogący za wstawiennictwem Matki Niebieskiej Królowej Pokoju wynagrodzi trud i wysiłek związany z pielgrzymką. Niech Bóg będzie uwielbiony dzięki posłudze kapłańskiej również w tym miejscu, w którym wiernym z całego świata dawanych jest wiele środków zbawienia. Jestem przekonany, że przyjazd i pobyt w tym znanym miejscu modlitwy będzie prawdziwą odnową duchową. Wierzę, że odczuje tu ksiądz jak bardzo w naszych nowoczesnych czasach wierni potrzebują kapłana – dzielącego tajemnice Boże.

Dlatego pragniemy księdza prosić, aby przez moc posługi kapłańskiej i posiadany autorytet Kościoła był ksiądz zwiastunem miłosierdzia Chrystusowego i Jego miłości do nas ludzi. Aby pobyt księdza był niezmącony i korzystny pragniemy skierować wskazówki i zasady, do których należy się zastosować. Prosimy, aby ksiądz przeczytał je uważnie i zastosował się do nich:

Prosimy by księża w pełni stosowali się do przepisów kościelnych przewidzianych w Kodeksie Prawa Kanonicznego, ogólnych przepisów liturgicznych oraz zarządzeń i przepisów przekazanych ze strony miarodajnych władz kościelnych związanych z życiem i pracą kapłańską.

Aby można było uczestniczyć w życiu liturgicznym parafii zgodnie z przepisami należy mieć celebret od ordynariusza lub zwierzchnika nie starszy niż sprzed roku (por. KPK, kan. 903).

Należy zabrać ze sobą szaty liturgiczne (albę i stułę). Nie można celebrować Eucharystii bez szat liturgicznych zaleconych w rubrykach liturgicznych (por. KPK, kan. 929).

Jeżeli kapłan posiada potrzebne zezwolenia może uczestniczyć w Mszy św. w swoim języku ojczystym lub w innym języku w czasie, który jest na to przewidziany zgodnie z rozkładem codziennych Mszy św. O ile ksiądz chciałby przewodniczyć, czy wygłosić homilię, należy to zgłosić osobie odpowiedzialnej za te sprawy w Kancelarii Parafialnej.

Wygłaszając homilię należy się stosować do wskazówek kościelnych, mając na uwadze różnice narodowe, kulturowe i inne pielgrzymów, słuchających kazania.

Mszę św. można jedynie sprawować w miejscach konsekrowanych, oficjalnie do tego celu przeznaczonych. Decyzją biskupa miejsca zabrania się sprawowania Mszy św. w pensjonatach, domach prywatnych, w których mieszkacie, na wzgórzach jak również w którejkolwiek ze wspólnot czy kaplic znajdujących się na terenie parafii Medjugorie (por. Ordynariat Biskupa Mostaru nr 525/99). W celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień należy zwrócić się do Informacji.

Centralną liturgiczną częścią dnia są modlitwy wieczorne. Wszyscy księża, o ile spełniają wymienione powyżej warunki, zaproszeni są do wzięcia udziału w koncelebrze podczas Mszy św. wieczornej.

Przed Mszą św. należy wpisać się do Księgi ewidencyjnej, znajdującej się zakrystii kościoła parafialnego (imię, nazwisko, kraj). Intencje mszalne są sprawowane w intencjach księży.

Jeśli, zgodnie z wytycznymi prawa kanonicznego, ksiądz ma upoważnienie do spowiadania prosimy, by pozostawał do dyspozycji pielgrzymów pragnących wyspowiadać się w języku ojczystym księdza czy też innym, którym ksiądz się posługuje.

Podczas spowiedzi prosimy, by ksiądz był ubrany w przepisowe szaty liturgiczne (alba i stuła). Prosimy by nie spowiadać poza konfesjonałami, oprócz uzasadnionych sytuacji (por. KPK, kan. 964).

Z grupą pielgrzymów można się modlić w stosownych do tego miejscach (Góra Objawień, Kriżevac, figura Zmartwychwstałego…) uważając przy tym, by nie przeszkadzać innym pielgrzymom.

Zabrania się organizowania jakiegokolwiek innego programu modlitewnego na terenie parafii w czasie trwania modlitw wieczornych w kościele św. Jakuba.

Organizować spotkania i prelekcje dla pielgrzymów na terenie przykościelnym mogą jedynie księża posiadający misję kanoniczną w parafii św. Jakuba. Wszyscy pozostali muszą uzyskać zgodę od proboszcza.

Bez zgody proboszcza na terenie parafii Medjugorie nie można organizować „modlitwy o uzdrowienie” i „modlitwy nad innymi osobami”. W przypadku uzyskania zgody księża zobowiązani są do ścisłego stosowania się do zarządzeń kościelnych.

Pragniemy pomagać, na ile jest to możliwe, wszystkim księżom

Z Bożym błogosławieństwem

o. Marinko Šakota OFM, proboszcz