Organizujemy pielgrzymki,

wycieczki krajowe i zagraniczne,

wycieczki dla firm i szkół.

Powrót na stronę główną biura podróży.
Biuro Miriam, Bulowice ul. Bulowska 4, biuro.miriam@interia.pl

poradnik

Jadąc do Meksyku ...info dot. lotów

WYLOT Z WARSZAWY PRZEZ PARYŻ DO MEKSYKU (AIR FRANCE)


 1  AF 1247 18.11 WAW-CDG 06:35-09:10


  2  AF 178 18.11 CDG-MEX 11:35-16:55


POWRÓT Z MEKSYKU PRZEZ AMSTERDAM  DO WARSZAWY (KLM)


  3  KL 686 26.11 MEX-AMS 21:55-15:10+1


  4  KL1369 27.11 AMS-WAW 21:25:23:25


• bagaż podręczny :

1 sztuka maks. 55 x 35 x 25 cm

1 akcesorium, np. torebka, aktówka lub laptop, maks.: 40 x 30 x 15 cm
Maksymalna waga łącznie 12 kg

 

Do bagażu podręcznego, który wniosą Państwo ze sobą na pokład samolotu, proszę nie zabierać żadnych płynów, maści i kremów, które przekraczają 100 ml, ponieważ zostaną one Państwu zabrane. To samo odnosi się do ostrych przedmiotów jak np nożyków, pilniczków do paznokci, obcinaczy itp. Jeśli muszą Państwo wziąść ze sobą na pokład samolotu np lekarstwa, proszę je zapakować w plastykowy woreczek, który będzie można nabyć przy odprawie paszportowo-bagażowej na lotnisku. Czasami może się zdarzyć, iż bagaż główny, nadany w miejscu wylotu i odbierany w Mieście Meksyk może się zagubić i przybyć dzień, czy dwa dni później, dlatego prosimy włożyć do bagażu podręcznego najpotrzebniejsze ubrania i bieliznę osobistą na najbliższe 2-3 dni.

 

Jedzenie w większości wypadków można wnieść na pokład samolotu. Meksykańskie prawo celne zabrania wwożenia na teren kraju produktów spożywczych, które mogą być źródłem bakterii i zarazków, czyli takich, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szkle. Niestety, polska wieprzowina, nawet właściwie pakowana obłożona jest zakazem wwozu do Meksyku. Meksykańscy celnicy wciąż mają ją zarejestrowaną jako zagrożoną zakażeniem włośnicy. Jeśli planujemy brać ze sobą suchą kiełbasę, to wyłącznie wołową.

 

• bagaż główny :

1 sztuka 23 kg,

Maksymalna wielkość to 158 cm

 

 

Jadąc do Meksyku ...info dot. lotów

Jadąc do Meksyku ... ważne informacje

Żeby pobyt w tym kraju był bezpieczny i ku zadowoleniu wszystkich uczestników, przekazujemy kilka uwag i porad, które pomogą Wam w ciągu tych kilkunastu dni pobytu w Meksyku.

 

1.Szczepienia, higiena i inne możliwe problemy zdrowotne.
Żeby móc wjechać do Meksyku nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. W miejscach, w których będziemy przebywać nie ma malarii, ani innych chorób tropikalnych. Mimo wszystko należy zachowywać normalne zasady higieny, myć często ręce i nie pić wody niebutelkowanej z ulicy, ani z kranu. Można natomiast wodą z kranu myć zęby. Woda niebutelkowana   i dodawany do niej lód w restauracjach  i hotelach są bezpieczne. Jedynym możliwym problemem może być tzw. zemsta Montezumy, czyli dolegliwości żołądkowe i wszystko, co jest z nimi związane. Nie wynikają one z braku higieny, tylko z innej niż naszej flory bakteryjnej. Gdyby już coś takiego miało miejsce, to na początku proszę zażyć środki polskie, a gdyby nie pomagało proszę się zwrócić do przewodnika i pomoże on zakupić środki miejscowe.
 
2.Jedzenie.

W czasie naszego pobytu w Meksyku będziemy mieli dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiado-kolacje. Śniadania są typu amerykańskiego, tzn kawa lub herbata, jajecznica, sok pomarańczowy i chleb tostowy. Czasami śniadania będą w formie bufetu, czasami serwowane. W Meksyku istnieje zasada nie wynoszenia posiłków, kanapek itp poza restauracje. W zależności od programu raz będziemy mieli obiady, a raz kolacje. Napoje orzeźwiające czy piwo, wino są dodatkowo płatne. Jedzenie będzie zawsze smaczne i proszę się go nie obawiać, bo jest przyrządzane higienicznie. Nasza podróż będzie też kulinarna i proszę próbować wszystkiego. Podczas pobytu w Acapulco mają Państwo pakiet all inclusive, a więc wszystkie napoje orzeźwiające, alkoholowe i posiłki w cenie. Wydaje nam się, że nie ma potrzeby zabierania ze sobą suchego prowiantu z Polski. Jedzenie w Meksyku jest dość tanie i ogólnie dostępne. Zawsze będzie możliwość zakupienia jakiejś przekąski, gdyby się ewentualnie zgłodniało. Gdyby jednak Państwo chcieli coś ze sobą przywieźć to proszę pamiętać, że obowiązuje zakaz wwożenia wyrobów z wołowiny.
 
3. Pogoda i ubranie.

Oczywiście jest niemożliwe przewidzenie pogody. Generalnie temperatura powinna się wahać od 23C w górę  podczas dnia i ok.8 C w ciągu nocy. Ubranie musi być wygodne, raczej lekkie, choć warto zabrać ze sobą coś cieplejszego na poranki. Trzeba mieć przy sobie, nakrycia głowy (słońce pali tu bardzo mocno), kremy przeciwsłoneczne i na komary. Buty wygodne, mogą być sandały, ważne, żeby przylegały dobrze do stopy. Każdego dnia wieczorem będziemy Państwa informować o pogodzie na następny dzień i co z ubrań wziąść ze sobą do autokaru.
 
4.Telefony i internet.

Przed wyjazdem proszę się spytać u swojego operatora o ceny za minutę rozmowy, roaming i cenę za sms. W większości hoteli jest też komputer stacjonarny z dostępem do internetu, ale dodatkowo płatny. W miastach jest też dużo tanich kafejek internetowych

 

5. Karta turystyczna i celna.
W samolocie dostaną Państwo do wypełnienia dwa formularze: kartę turystyczną i kartę celną. Kartę turystyczną należy wypełnić po jednej na osobę, natomiast celną jedną na rodzinę. Wypełnioną i podbitą przez służby migracyjne kartę turystyczną należy zachować, aż do momentu wyjazdu z Meksyku. Przykładowy sposób wypełnienia obydwu kart znajduje się na stronie ambasady polskiej w Meksyku: http://www.meksyk.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/meksykanski_formularz_migracyjny/ 
Po odebraniu bagażu głównego na lotnisku w Mieście Meksyk przejdą Państwo przez kontrolę celną. Poproszą Państwa o naciśnięcie guziczka i jeśli się zapali światełko zielone, mogą Państwo przejść dalej, jeśli czerwone zostaną Państwo zaproszeni do szczegółowej kontroli bagażowej.
 
6.Zmiana czasu.
W Meksyku mamy 7 godzin do tyłu w stosunku do czasu polskiego (jeśli w Polsce jest 24.00, to w Meksyku 17.00). Od razu po przylocie proszę o przestawienie zegarków. Zmiana czasu wiąże się również z reakcjami organizmu, jak np sennością podczas dnia i zmęczeniem, który potrzebuje kilku dni na przestawienie się na miejscowy czas.
 
7. Napięcie w gniazdku i wtyczki.
W Meksyku napięcie w gniazdku wynosi 110 V. Większość nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych funkcjonuje w rozpiętości od 110 do 230 V. Gdyby wasze urządzenia nie były nastawione na 110 V to można zakupić np w Media Markt adaptery na zmienność napięcia. To samo dotyczy wtyczek. W sklepach wolnocłowych na lotnisku można zakupić zestawy wtyczek z wszystkimi rodzajami bolców na cały świat. W większości hoteli będą suszarki do włosów. Jeśli ktoś mimo wszystko chciałby wziąść ze sobą suszarkę, proszę się upewnić, że działa ona na 110 V.
 
8. Pieniądze i ich wymiana, bankomaty i karty kredytowe.
Najlepiej przywieźć ze sobą dolary amerykańskie, które najłatwiej jest wymienić w bankach i kantorach (Casa de Cambio). Co prawda w Meksyku w wielu miejscach można płacić dolarami, jednak radzimy od razu po przylocie wymienić dolary na miejscowe pesos (na lotnisku jest bardzo dobry przelicznik). Na dzień dzisiejszy 1 USD jest warty ok.17 pesos, 1 EURO – ok.21 pesos. Proszę nigdy nie przyjmować pesos przedartych lub uszkodzonych, ponieważ będą Państwo mieli trudności z ich wydaniem. Podczas naszej trasy będzie wiele możliwości wymiany pieniędzy, o czym będziemy zawsze dzień wcześniej informować. Na początek można wymienić jakieś 100-200 usd na osobę. W wielu miejscach jest powszechny dostęp do bankomatów, natomiast mogą się pojawić problemy z płatnościami kartami kredytowymi. Nie wszędzie je akceptują.
 
9. Ceny i zakupy.
Ceny w Meksyku w wielu miejscach są porównywalne do cen polskich. Np napój orzeźwiający kosztuje ok 1 usd, kawa ok.2 usd, obiad w restauracji od 10 do 20 usd, ciastka ok 2-3 usd. Oczywiście w restauracjach i hotelach ceny są wyższe. Każdy region Meksyku, przez który będziemy przejeżdżać, specjalizuje się w innych wyrobach rzemieślniczych, które mogą służyć jako pamiątki i prezenty, które warto zakupić właśnie w tym regionie a nie innym ze względu na niższą cenę. Będziemy o tym Państwa informować na bieżąco. Wsklepach nie ma generalnie możliwości targowania się i ceny stałe, natomiast na bazarach i na targu jest to wręcz wskazane. Czasami można utargować do 50% ceny wyjściowej (wszystko zależy od umiejętności targowania się kupującego). Jednakże targowanie musi się odbywać zawsze z szacunkiem dla sprzedającego, tzn jeśli po wielu minutach targowania stanęliśmy na cenie, która satysfakcjonuje zarówno sprzedającego jak kupującego, towar należy nabyć. W strefach archeologicznych i muzeach istnieje stała opłata za możliwość korzystania z kamery video, która wynosi ok. 50 - 100 pesos. Aparaty fotograficzne można używać za darmo.
 

 

.
 

Jadąc do Meksyku ... ważne informacje

Jadąc do Medjugorie ... info dla kapłanów.

Wskazówki ogólne dla księży przybywających na Pielgrzymkę do Medjugorie

Witamy serdecznie w imieniu wszystkich księży, sprawujących posługę w parafii Medjugorie. Z serca dziękujemy za chęć i gotowość odwiedzenia tego miejsca łaski i modlitwy. Niech Bóg Wszechmogący za wstawiennictwem Matki Niebieskiej Królowej Pokoju wynagrodzi trud i wysiłek związany z pielgrzymką. Niech Bóg będzie uwielbiony dzięki posłudze kapłańskiej również w tym miejscu, w którym wiernym z całego świata dawanych jest wiele środków zbawienia. Jestem przekonany, że przyjazd i pobyt w tym znanym miejscu modlitwy będzie prawdziwą odnową duchową. Wierzę, że odczuje tu ksiądz jak bardzo w naszych nowoczesnych czasach wierni potrzebują kapłana – dzielącego tajemnice Boże.

Dlatego pragniemy księdza prosić, aby przez moc posługi kapłańskiej i posiadany autorytet Kościoła był ksiądz zwiastunem miłosierdzia Chrystusowego i Jego miłości do nas ludzi. Aby pobyt księdza był niezmącony i korzystny pragniemy skierować wskazówki i zasady, do których należy się zastosować. Prosimy, aby ksiądz przeczytał je uważnie i zastosował się do nich:

Prosimy by księża w pełni stosowali się do przepisów kościelnych przewidzianych w Kodeksie Prawa Kanonicznego, ogólnych przepisów liturgicznych oraz zarządzeń i przepisów przekazanych ze strony miarodajnych władz kościelnych związanych z życiem i pracą kapłańską.

Aby można było uczestniczyć w życiu liturgicznym parafii zgodnie z przepisami należy mieć celebret od ordynariusza lub zwierzchnika nie starszy niż sprzed roku (por. KPK, kan. 903).

Należy zabrać ze sobą szaty liturgiczne (albę i stułę). Nie można celebrować Eucharystii bez szat liturgicznych zaleconych w rubrykach liturgicznych (por. KPK, kan. 929).

Jeżeli kapłan posiada potrzebne zezwolenia może uczestniczyć w Mszy św. w swoim języku ojczystym lub w innym języku w czasie, który jest na to przewidziany zgodnie z rozkładem codziennych Mszy św. O ile ksiądz chciałby przewodniczyć, czy wygłosić homilię, należy to zgłosić osobie odpowiedzialnej za te sprawy w Kancelarii Parafialnej.

Wygłaszając homilię należy się stosować do wskazówek kościelnych, mając na uwadze różnice narodowe, kulturowe i inne pielgrzymów, słuchających kazania.

Mszę św. można jedynie sprawować w miejscach konsekrowanych, oficjalnie do tego celu przeznaczonych. Decyzją biskupa miejsca zabrania się sprawowania Mszy św. w pensjonatach, domach prywatnych, w których mieszkacie, na wzgórzach jak również w którejkolwiek ze wspólnot czy kaplic znajdujących się na terenie parafii Medjugorie (por. Ordynariat Biskupa Mostaru nr 525/99). W celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień należy zwrócić się do Informacji.

Centralną liturgiczną częścią dnia są modlitwy wieczorne. Wszyscy księża, o ile spełniają wymienione powyżej warunki, zaproszeni są do wzięcia udziału w koncelebrze podczas Mszy św. wieczornej.

Przed Mszą św. należy wpisać się do Księgi ewidencyjnej, znajdującej się zakrystii kościoła parafialnego (imię, nazwisko, kraj). Intencje mszalne są sprawowane w intencjach księży.

Jeśli, zgodnie z wytycznymi prawa kanonicznego, ksiądz ma upoważnienie do spowiadania prosimy, by pozostawał do dyspozycji pielgrzymów pragnących wyspowiadać się w języku ojczystym księdza czy też innym, którym ksiądz się posługuje.

Podczas spowiedzi prosimy, by ksiądz był ubrany w przepisowe szaty liturgiczne (alba i stuła). Prosimy by nie spowiadać poza konfesjonałami, oprócz uzasadnionych sytuacji (por. KPK, kan. 964).

Z grupą pielgrzymów można się modlić w stosownych do tego miejscach (Góra Objawień, Kriżevac, figura Zmartwychwstałego…) uważając przy tym, by nie przeszkadzać innym pielgrzymom.

Zabrania się organizowania jakiegokolwiek innego programu modlitewnego na terenie parafii w czasie trwania modlitw wieczornych w kościele św. Jakuba.

Organizować spotkania i prelekcje dla pielgrzymów na terenie przykościelnym mogą jedynie księża posiadający misję kanoniczną w parafii św. Jakuba. Wszyscy pozostali muszą uzyskać zgodę od proboszcza.

Bez zgody proboszcza na terenie parafii Medjugorie nie można organizować „modlitwy o uzdrowienie” i „modlitwy nad innymi osobami”. W przypadku uzyskania zgody księża zobowiązani są do ścisłego stosowania się do zarządzeń kościelnych.

Pragniemy pomagać, na ile jest to możliwe, wszystkim księżom

Z Bożym błogosławieństwem

o. Marinko Šakota OFM, proboszcz

 

Jadąc do Medjugorie ... info dla kapłanów.

Jadąc do Medjugorie .... info dla pielgrzymów.

Ważne komunikaty dla pielgrzymów przybywających  do Medjugorie  

Drodzy pielgrzymi!

W imieniu wszystkich księży, którzy sprawują służbę w parafii Medjugorie witam bardzo serdecznie wszystkich Państwa, którzy przyjeżdżacie do Medjugoria jako animatorzy duchowi grup lub jako pielgrzymi.

Z całego serca dziękuję Państwu za pragnienie i gotowość odwiedzania tego miejsca łaski i modlitwy. Niech Pan Bóg Wszechmogący przez wstawiennictwo naszej Niebieskiej Matki Królowej Pokoju wynagrodzi wasz trud i wysiłek.

Aby pobyt Państwa w Medjugoriu był jak najbardziej owocny pragnę udzielić Państwu pewnych wskazówek. Proszę bardzo o to, by Państwo zapoznali się z nimi i stosowali się do nich:Msze św. sprawowane są jedynie w kościele parafialnym. W kaplicy adoracji Mszę św. można sprawować jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu z proboszczem. Zgodnie z zarządzeniem Kościoła zabrania się sprawowania Mszy św. w pensjonatach, w domach prywatnych, na wzgórzach jak również w jakiejkolwiek wspólnocie czy kaplicy, znajdującej się na terenie parafii Medjugorie. W celu uzyskania dodatkowych informacji mogą się Państwo zwrócić do Biura Informacyjnego sanktuarium.
Publiczne zgromadzenia modlitewne na terenie parafii mogą być organizowane wyłącznie po uzyskaniu zgody od proboszcza.
Na spotkania z pielgrzymami na terenie kościoła zezwala się jedynie kapłanom pracującym w parafii. Pozostali, zobowiązani są poprosić o zgodę proboszcza.
 Nikt nie ma prawa, aby „modlić się nad innymi osobami” ani w kościele ani na terenie przykościelnym.
 Księża proszeni są o włączenie się do koncelebry podczas wieczornej Mszy św. Prosimy zabrać ze sobą albę, stułę i celebret. Proszeni są również o spowiadanie pielgrzymów z danej grupy językowej (dotyczy księży posiadających stosowną jurysdykcję).
 Przewodnicy grup pielgrzymkowych proszeni są o umawianie spotkań z kapłanami i wizjonerami w Biurze Informacyjnym.
 Uprasza się grupy pielgrzymkowe, by zaangażowały przewodnika, który posiada odpowiednie przygotowanie do prowadzenia grup pielgrzymkowych w Medjugoriu.
 Przewodnika można wynająć w Biurze Informacji w sanktuarium. Prosimy przewodników grup pielgrzymkowych, by informowali o przyjeździe grupy i liczbie pielgrzymów w Biurze Informacyjnym nr tel./fax: 00 387 36 651 988 lub poprzez e-mail: informacije@medjugorje.hr
Prosimy, by nie organizować żadnego programu dla pielgrzymów w czasie trwania wieczornego nabożeństwa.
Teren przykościelny, Góra Objawień i Kriżewac to miejsca modlitwy. W związku z tym prosimy o stosowne zachowanie i odpowiedni ubiór, tak aby nie przeszkadzać innym podczas modlitwy. Prosimy również o zachowanie czystości.
Prosimy, by nie palić świec na Górze Objawień i na Kriżewacu. Świece można palić jedynie przy drewnianym krzyżu obok kościoła. Prosimy również, by nie zostawiać żadnych dewocjonaliów ani na Górze Objawień ani na Kriżewacu.
W kościele i w miejscach modlitwy – palenie papierosów jest surowo wzbronione.
Mając świadomość Bożej obecności oraz by zachować atmosferę modlitwy i skupienia zabrania się fotografowania podczas Mszy św. i adoracji.
Zabrania się zbierania jakichkolwiek datków z wyjątkiem ofiary zbieranej w czasie Mszy św. Jeżeli zauważą Państwo podobne praktyki prosimy o poinformowanie Biura Informacyjnego.
Intencje mszalne, wota, czy też datki na potrzeby sanktuarium mogą Państwo przekazywać w Kancelarii Parafialnej.

z Bożym błogosławieństwem
 o. Marinko Šakota, OFM, proboszcz

 

 

Co trzeba wiedzieć jadąc do Medjugorie?

 

1  -  Wystarczy nam dowód osobisty, nie musimy posiadać paszportu.
2  -  W Medjugorie obowiązują trzy waluty: euro, kuny, marka kowertywilna. Zalecamy posiadanie euro.
3  -  Ubieramy się skromnie, jak najmniej odsłaniając, obowiązkowo zasłonięte ramiona i kolana.
4  -  Warto zabrać kapelusz lub parasol, aby chronić głowę przed słońcem. Temperatura latem przekracza tam często 40 stopni.
5 -  Pilnujemy swoich dokumentów oraz pieniędzy. Nie nosimy całej gotówki przy sobie.
6 -  Zabieramy ze sobą małe radio i słuchawki /może być w telefonie/. Nabożeństwa są tłumaczone na częstotliwości 92,7
7 -  Pamiętamy aby punktualnie przybywać na miejsce zbiórki. Niepunktualność burzy porządek pielgrzymki i może być powodem niezrealizowania części planowego programu.

 

 

 

Jadąc do Medjugorie .... info dla pielgrzymów.

Poradnik Turysty

1 - Koniecznie zabierz ze sobą dobry humor..
2 - Strzeż swoich dokumentów oraz pieniędzy. Nie noś całej gotówki przy sobie.
3 - Pamiętaj aby punktualnie przybywać na miejsce zbiórki. Niepunktualność burzy porządek imprezy turystycznej i może być powodem niezrealizowania części planowego programu.
4. Wyjeżdżając poza granicę kraju , koniecznie zrób  xero kopię dokumentu tożsamości i umieść ją w bagażu głównym.
5. Podczas podróży do krajów spoza UE warto sprawdzić ceny połączeń telefonicznych u swojego operatora.
6. Dla wyjazdów zagranicznych warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie.

Poradnik Turysty

Poradnik Pielgrzyma

1 - Koniecznie zabierz ze sobą uśmiech i dobre słowa dla współ pielgrzymów.
2 - Wchodząc do miejsc  sakralnych, pamiętaj o właściwym stroju, gdyż często służby porządkowe nie wpuszczają osób ubranych nieodpowiednio.
3 - Przebywając w miejscach świętych zachowaj milczenie, aby nie przeszkadzać innym w modlitwie.
4 - Strzeż swoich dokumentów oraz pieniędzy. Nie noś całej gotówki przy sobie.
5 - Pamiętaj aby punktualnie przybywać na miejsce zbiórki. Niepunktualność burzy porządek pielgrzymki i może być powodem niezrealizowania części planowego programu.

Poradnik Pielgrzyma

z1
1