Organizujemy pielgrzymki,

wycieczki krajowe i zagraniczne,

wycieczki dla firm i szkół.

Powrót na stronę główną biura podróży.
Biuro Miriam, Kęty ul. Tadeusza Kościuszki 25, biuro.miriam@interia.pl

Jadąc do Meksyku ... ważne informacje

Żeby pobyt w tym kraju był bezpieczny i ku zadowoleniu wszystkich uczestników, przekazujemy kilka uwag i porad, które pomogą Wam w ciągu tych kilkunastu dni pobytu w Meksyku.

 

1.Szczepienia, higiena i inne możliwe problemy zdrowotne.
Żeby móc wjechać do Meksyku nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. W miejscach, w których będziemy przebywać nie ma malarii, ani innych chorób tropikalnych. Mimo wszystko należy zachowywać normalne zasady higieny, myć często ręce i nie pić wody niebutelkowanej z ulicy, ani z kranu. Można natomiast wodą z kranu myć zęby. Woda niebutelkowana   i dodawany do niej lód w restauracjach  i hotelach są bezpieczne. Jedynym możliwym problemem może być tzw. zemsta Montezumy, czyli dolegliwości żołądkowe i wszystko, co jest z nimi związane. Nie wynikają one z braku higieny, tylko z innej niż naszej flory bakteryjnej. Gdyby już coś takiego miało miejsce, to na początku proszę zażyć środki polskie, a gdyby nie pomagało proszę się zwrócić do przewodnika i pomoże on zakupić środki miejscowe.
 
2.Jedzenie.

W czasie naszego pobytu w Meksyku będziemy mieli dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiado-kolacje. Śniadania są typu amerykańskiego, tzn kawa lub herbata, jajecznica, sok pomarańczowy i chleb tostowy. Czasami śniadania będą w formie bufetu, czasami serwowane. W Meksyku istnieje zasada nie wynoszenia posiłków, kanapek itp poza restauracje. W zależności od programu raz będziemy mieli obiady, a raz kolacje. Napoje orzeźwiające czy piwo, wino są dodatkowo płatne. Jedzenie będzie zawsze smaczne i proszę się go nie obawiać, bo jest przyrządzane higienicznie. Nasza podróż będzie też kulinarna i proszę próbować wszystkiego. Podczas pobytu w Acapulco mają Państwo pakiet all inclusive, a więc wszystkie napoje orzeźwiające, alkoholowe i posiłki w cenie. Wydaje nam się, że nie ma potrzeby zabierania ze sobą suchego prowiantu z Polski. Jedzenie w Meksyku jest dość tanie i ogólnie dostępne. Zawsze będzie możliwość zakupienia jakiejś przekąski, gdyby się ewentualnie zgłodniało. Gdyby jednak Państwo chcieli coś ze sobą przywieźć to proszę pamiętać, że obowiązuje zakaz wwożenia wyrobów z wołowiny.
 
3. Pogoda i ubranie.

Oczywiście jest niemożliwe przewidzenie pogody. Generalnie temperatura powinna się wahać od 23C w górę  podczas dnia i ok.8 C w ciągu nocy. Ubranie musi być wygodne, raczej lekkie, choć warto zabrać ze sobą coś cieplejszego na poranki. Trzeba mieć przy sobie, nakrycia głowy (słońce pali tu bardzo mocno), kremy przeciwsłoneczne i na komary. Buty wygodne, mogą być sandały, ważne, żeby przylegały dobrze do stopy. Każdego dnia wieczorem będziemy Państwa informować o pogodzie na następny dzień i co z ubrań wziąść ze sobą do autokaru.
 
4.Telefony i internet.

Przed wyjazdem proszę się spytać u swojego operatora o ceny za minutę rozmowy, roaming i cenę za sms. W większości hoteli jest też komputer stacjonarny z dostępem do internetu, ale dodatkowo płatny. W miastach jest też dużo tanich kafejek internetowych

 

5. Karta turystyczna i celna.
W samolocie dostaną Państwo do wypełnienia dwa formularze: kartę turystyczną i kartę celną. Kartę turystyczną należy wypełnić po jednej na osobę, natomiast celną jedną na rodzinę. Wypełnioną i podbitą przez służby migracyjne kartę turystyczną należy zachować, aż do momentu wyjazdu z Meksyku. Przykładowy sposób wypełnienia obydwu kart znajduje się na stronie ambasady polskiej w Meksyku: http://www.meksyk.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/meksykanski_formularz_migracyjny/ 
Po odebraniu bagażu głównego na lotnisku w Mieście Meksyk przejdą Państwo przez kontrolę celną. Poproszą Państwa o naciśnięcie guziczka i jeśli się zapali światełko zielone, mogą Państwo przejść dalej, jeśli czerwone zostaną Państwo zaproszeni do szczegółowej kontroli bagażowej.
 
6.Zmiana czasu.
W Meksyku mamy 7 godzin do tyłu w stosunku do czasu polskiego (jeśli w Polsce jest 24.00, to w Meksyku 17.00). Od razu po przylocie proszę o przestawienie zegarków. Zmiana czasu wiąże się również z reakcjami organizmu, jak np sennością podczas dnia i zmęczeniem, który potrzebuje kilku dni na przestawienie się na miejscowy czas.
 
7. Napięcie w gniazdku i wtyczki.
W Meksyku napięcie w gniazdku wynosi 110 V. Większość nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych funkcjonuje w rozpiętości od 110 do 230 V. Gdyby wasze urządzenia nie były nastawione na 110 V to można zakupić np w Media Markt adaptery na zmienność napięcia. To samo dotyczy wtyczek. W sklepach wolnocłowych na lotnisku można zakupić zestawy wtyczek z wszystkimi rodzajami bolców na cały świat. W większości hoteli będą suszarki do włosów. Jeśli ktoś mimo wszystko chciałby wziąść ze sobą suszarkę, proszę się upewnić, że działa ona na 110 V.
 
8. Pieniądze i ich wymiana, bankomaty i karty kredytowe.
Najlepiej przywieźć ze sobą dolary amerykańskie, które najłatwiej jest wymienić w bankach i kantorach (Casa de Cambio). Co prawda w Meksyku w wielu miejscach można płacić dolarami, jednak radzimy od razu po przylocie wymienić dolary na miejscowe pesos (na lotnisku jest bardzo dobry przelicznik). Na dzień dzisiejszy 1 USD jest warty ok.17 pesos, 1 EURO – ok.21 pesos. Proszę nigdy nie przyjmować pesos przedartych lub uszkodzonych, ponieważ będą Państwo mieli trudności z ich wydaniem. Podczas naszej trasy będzie wiele możliwości wymiany pieniędzy, o czym będziemy zawsze dzień wcześniej informować. Na początek można wymienić jakieś 100-200 usd na osobę. W wielu miejscach jest powszechny dostęp do bankomatów, natomiast mogą się pojawić problemy z płatnościami kartami kredytowymi. Nie wszędzie je akceptują.
 
9. Ceny i zakupy.
Ceny w Meksyku w wielu miejscach są porównywalne do cen polskich. Np napój orzeźwiający kosztuje ok 1 usd, kawa ok.2 usd, obiad w restauracji od 10 do 20 usd, ciastka ok 2-3 usd. Oczywiście w restauracjach i hotelach ceny są wyższe. Każdy region Meksyku, przez który będziemy przejeżdżać, specjalizuje się w innych wyrobach rzemieślniczych, które mogą służyć jako pamiątki i prezenty, które warto zakupić właśnie w tym regionie a nie innym ze względu na niższą cenę. Będziemy o tym Państwa informować na bieżąco. Wsklepach nie ma generalnie możliwości targowania się i ceny stałe, natomiast na bazarach i na targu jest to wręcz wskazane. Czasami można utargować do 50% ceny wyjściowej (wszystko zależy od umiejętności targowania się kupującego). Jednakże targowanie musi się odbywać zawsze z szacunkiem dla sprzedającego, tzn jeśli po wielu minutach targowania stanęliśmy na cenie, która satysfakcjonuje zarówno sprzedającego jak kupującego, towar należy nabyć. W strefach archeologicznych i muzeach istnieje stała opłata za możliwość korzystania z kamery video, która wynosi ok. 50 - 100 pesos. Aparaty fotograficzne można używać za darmo.
 

 

.