Organizujemy pielgrzymki,

wycieczki krajowe i zagraniczne,

wycieczki dla firm i szkół.

Powrót na stronę główną biura podróży.
Biuro Miriam, Bulowice ul. Bulowska 4, biuro.miriam@interia.pl

przewodniki

Włochy

Bezpieczeństwo
We Włoszech obowiązuje czwarty (w pięciostopniowej) skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że przeprowadzenie zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych wysoce prawdopodobne. Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, takimi jak wzmożone kontrole, obecność na ulicach żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną, prześwietlanie bagażu i przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa przy wejściu do ważniejszych atrakcji turystycznych. W związku z powyższym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.
Turyści narażeni są we Włoszech przede wszystkim na kradzieże (dokumenty, pieniądze) oraz włamania i kradzieże samochodów. Bardzo częste są kradzieże kieszonkowe. Wzmożoną ostrożność należy zachować w środkach transportu publicznego, szczególnie w trakcie wsiadania i wysiadania. W Rzymie miejscami w których dochodzi do szczególnie dużej liczby kradzieży są: Dworzec Termini (kasy biletowe, stacja metra), metro, okolice Koloseum, Plac św. Piotra, wejście do Muzeów Watykańskich, inne ważne zabytki na terenie miasta. W Mediolanie: Plac Duomo, Galeria Wiktora Emmanuela, Dworzec Centralny, metro. Każdy przypadek kradzieży należy zgłosić na posterunku włoskiej policji lub karabinierów. W przypadku utraty dokumentów podróży prosimy o kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie, a w przypadku północnych regionów Włoch z Konsulatem Generalnym w Mediolanie. Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem, oraz pozostawianie jednego z nich w hotelowym sejfie.
W niektórych dzielnicach dużych miast oraz w kurortach, w tym na plażach, występuje zagrożenie napadami rabunkowymi i przestępstwami przeciwko wolności seksualnej. Należy unikać poruszania się po miejscach uznawanych za niebezpieczne, w szczególności po zmierzchu.
Włochy leżą w strefie aktywnej sejsmicznie.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Włoch do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. We Włoszech istnieje obowiązek meldunkowy.W przypadku pobytu w ośrodkach turystycznych (hotelach, domach wczasowych, pensjonatach, campingach itp.) obowiązku tego dopełnia ich administracja.
Zdrowie
We Włoszech nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane specjalne szczepienia.
Osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia do korzystania z rzeczowych świadczeń zdrowotnych, niezbędnych z medycznego punktu widzenia, z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta oraz przewidywanego okresu pobytu na terenie państwa członkowskiego UE lub EFTA. Należy jednak pamiętać, że leczenie w innym państwie członkowskim odbywać się będzie według tych samych reguł, które obowiązują osoby ubezpieczone w tym państwie. Oznacza to, że polski świadczeniobiorca będzie mógł nieodpłatnie skorzystać tyko z tych rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które należą się nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w państwie pobytu; będzie natomiast zobowiązany ponieść wszystkie koszty świadczeń, które częściowo na zasadzie współpłacenia ponosi osoba ubezpieczona w państwie pobytu. Z tych powodów wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach; dotyczy to w szczególności osób nieubezpieczonych w Polsce. Jeśli lekarz zleci badania specjalistyczne, pobierana jest zryczałtowana opłata, ustalana przez władze każdego regionu. W nagłych przypadkach i w dni wolne od pracy można zgłaszać się do przyszpitalnych ambulatoriów lub pogotowia ratunkowego (pronto soccorso). W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (servizio di guardia turistica, servizio di guardia medica estiva). Za poradę lub badanie lekarskie pobierana jest opłata.
Cło
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy, podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Włoch są jednak zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.).
Przepisy prawne
Przestępstwa narkotykowe zagrożone są we Włoszech karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do 22 lat oraz karą pieniężną. Nielegalny wwóz na terytorium Włoch papierosów produkcji zagranicznej jest zagrożony grzywną oraz karą pozbawienia wolności w wymiarze od dwóch do pięciu lat. Karane jest kupowanie sprzedawanych na ulicach podrabianych artykułów znanych marek światowych (nawet do 3000 euro). Na terytorium Republiki Włoskiej posiadanie i używanie gazu pieprzowego, bez stosownego zezwolenia, jest nielegalne.
Przydatne informacje
W razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji lub karabinierów. Protokół będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. W razie utraty paszportu lub innego dokumentu należy zgłosić to policji i jak najszybciej skontaktować się z polską placówką.

 

Włochy

Węgry

Bezpieczeństwo
 Brak szczególnego zagrożenia przestępczością, niemniej jednak częste są kradzieże kieszonkowe na trasach uczęszczanych przez turystów. Najwięcej kradzieży zdarza się w centrach handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Często spotyka się przypadki wystawiania zawyżonych rachunków w restauracjach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Każdą kradzież należy zgłosić miejscowej policji (telefon w jęz. angielskim/niemieckim: +36 443 55 00). Zaświadczenie od policji o zgłoszeniu kradzieży będzie potrzebne przy ubieganiu się o odszkodowanie lub wypłatę ubezpieczenia, stanowi także podstawę do wydania nowych dokumentów. Wg przepisów węgierskich, cudzoziemiec ma obowiązek zgłoszenia policji kradzieży dokumentów, jednak w przypadku ich zgubienia nie jest to obowiązkowe.
Na Węgrzech został w prowadzony jednolity, wielojęzyczny numer alarmowy  (pogotowie, straż pożarna, policja ew. inne zagrożenia życia lub mienia):  112.

Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Węgier do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Ubezpieczenie

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niezbędne jest posiadanie dokładnych informacji o zakresie ubezpieczenia, do kogo w razie potrzeby należy zwrócić się za granicą i jaki jest tryb realizacji polisy.
Zdrowie

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, nie są wymagane specjalne szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W razie wypadków i nagłych zachorowań udziela się bezpłatnie pierwszej pomocy lekarskiej. Wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wraz z paszportem lub dowodem osobistym przekazuje się lekarzowi prowadzącemu. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach, czy też transportu medycznego (np. z powodu nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują wszystkich przypadków .
Cło
Zgodne z normami unijnymi Przy wywozie przedmiotów o wartości kulturowej potrzebne jest potwierdzenie właściwych instytucji.
Przydatne informacje
Walutę można wymienić w bankach oraz kantorach (1 złoty = ok. 75 forintów).  Przy transakcjach pobierana jest opłata manipulacyjna. Na terenie Węgier działają punkty, które umożliwiają błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski (np. Western Union). Można również pobrać pieniądze z ogólnie dostępnych bankomatów. Na Węgrzech w większości sklepów i restauracji można regulować rachunki kartami płatniczymi.
W większości restauracji napiwki nie są wliczane; zwyczajowo stanowią one 10% wartości rachunku. Odmiennie niż w innych krajach na Węgrzech nie ma zwyczaju zostawiania napiwków na stole; dodaje się go przy płatności rachunku kelnerowi. W przypadku płatności kartą i chęci przekazania napiwku kartą należy zgłosić to kelnerowi. Zalecamy nie spuszczanie karty z oczu - należy poprosić o terminal przenośny lub udać się z kelnerem do terminalu stacjonarnego.
Dla turystów potrzebujących pomocy uruchomiony został dyżurny numer telefonu: (00 36 1) 438 80 80, dostępny przez 24-godziny (możliwość porozumiewania się w języku angielskim lub niemieckim).

Węgry

Watykan

Bezpieczeństwo
W Watykanie, podobnie jak we Włoszech, obowiązuje czwarty (w pięciostopniowej) skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że przeprowadzenie zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych, wysoce prawdopodobne. Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, takimi jak wzmożone kontrole, obecność na ulicach żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną, prześwietlanie bagażu i przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa przy wejściu do ważniejszych atrakcji turystycznych. W związku z powyższym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych.
W Watykanie może dochodzić do kradzieży kieszonkowych. Szczególną ostrożność należy zachować na Placu św. Piotra oraz w kolejce do wejścia do Muzeów Watykańskich  – tam najczęściej dochodzi do kradzieży. Każdy przypadek należy zgłaszać na dowolnym posterunku włoskiej policji lub karabinierów – najbliższy posterunek Karabinierów znajduje się w okolicach Zamku Św. Anioła, przy Piazza Adriana 21. W przypadku utraty dokumentów podróży prosimy o kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie. Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem, oraz pozostawianie jednego z nich w hotelowym sejfie lub recepcji.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.
Wjazd i pobyt
Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania Muzeów Watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.
Przydatne informacje
Wejście na teren Watykanu (poza Bazyliką Świętego Piotra i Muzeami Watykańskimi) jest możliwe tylko na podstawie specjalnej przepustki. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne, do Muzeów Watykańskich natomiast należy zakupić bilet. Na terenie Watykanu obowiązują surowe wytyczne odnośnie stroju: strój musi zakrywać ramiona oraz kolana. Istnieje możliwość zwiedzenia Ogrodów Watykańskich za pośrednictwem upoważnionych biur podróży. Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często unikatami numizmatycznymi. W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu. Turystów i pielgrzymów udających się do Watykanu odsyłamy do oficjalnego serwisu internetowego Watykanu: www.vatican.va oraz do strony www.operaromanapellegrinaggi.org zawierających wiele praktycznych informacji.
 

Watykan

Ukraina

Bezpieczeństwo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:
• do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk
• na Półwysep Krymski
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:
• do tych części obwodów donieckiego i ługańskiego, które znajdują się pod kontrolą władz ukraińskich
Na pozostałym obszarze Ukrainy MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności
Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację połączonych sił, MSZ wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.
Na Ukrainie dochodziło w ostatnim czasie do ataków na miejsca odwiedzane przez polskich turystów (placówki, zabytki i miejsca pamięci związane z Polską), a w przestrzeni publicznej pojawiają  się antypolskie hasła, symbole oraz demonstracje o antypolskim wydźwięku. W trakcie podróży mogą wydarzyć się sytuacje o charakterze prowokacji, w szczególności w trakcie zgromadzeń publicznych. Zaleca się ich unikanie oraz podchodzenie z odpowiednim poszanowaniem do lokalnych symboli (flag, godła itp.)
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Obcokrajowców wjeżdżających na Ukrainę obowiązuje wymóg posiadania odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Na pierwsze pięć dni pobytu (bez względu na krótszy planowany pobyt) wymagana jest kwota ponad 400 Euro. Ukraińskie władze graniczne uprawnione są do dokonywania weryfikacji posiadanych kwot.
Wjazd na terytorium Autonomicznej Republiki Krym oraz do miasta Sewastopola dla cudzoziemców oraz osób bez obywatelstwa jest dopuszczalny wyłącznie przez wyznaczone punkty kontrolne oraz na podstawie dokumentu paszportowego i specjalnego zezwolenia wydanego przez terytorialny organ Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy lub pododdział terytorialny PSMU w nowotroickim lub heniczeskim rejonie obwodu chersońskiego. Za naruszenie procedury wjazdu na czasowo okupowane terytorium przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna. Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy mają prawo odmówić wjazdu i wydać zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy na okres 3 lat
Informacja o trybie uzyskania zezwoleń oraz wykaz kategorii cudzoziemców mających prawo na otrzymanie takiego zezwolenia opublikowana jest na oficjalnej stronie internetowej Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy.
Ubezpieczenie
Ukraina jest członkiem grupy państw, w których obowiązuje Zielona Karta. Należy również wykupić ubezpieczenie zdrowotne.
Zdrowie
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. chorób zakaźnych.
Stan sanitarny kraju nie jest najlepszy. Turystom zaleca się zabranie ze sobą leków na żołądek. Nie należy pić wody z kranu. Corocznie odnotowuje się wzrost zachorowań na gruźlicę i AIDS. Rośnie także liczba osób chorych na odrę, a najwięcej ognisk tej choroby występuje na terenie zachodniej Ukrainy oraz w Kijowie. Okresowo, głównie latem, szczególnie w południowych regionach Ukrainy, występują ogniska zapalne żółtaczki i duru brzusznego. W regionach północnych utrzymuje się podwyższony poziom promieniowania po katastrofie w Czarnobylu. Wyposażenie szpitali państwowych jest bardzo złe. Każdy pacjent musi sam płacić za leki, a cudzoziemiec także za opiekę lekarską.
Podróżowanie po kraju
Przy podróżach do obwodów charkowskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego zaleca się zachowanie spokoju podczas ew. kontroli ze strony ukraińskich organów porządku publicznego, wykonywanie poleceń funkcjonariuszy, niewdawanie się w dyskusje z przedstawicielami wojska, policji lub Gwardii Narodowej itp.
Przejazd pomiędzy miastami w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, połtawskim, sumskim i zaporoskim jest swobodny i odbywa się bez przeszkód. Jednakże przy wjeździe do dużych miast pojazdy są kontrolowane przez organy ukraińskie. Pojazdy dostawcze i ciężarowe przechodzą taką kontrolę obligatoryjnie. Odradza się podróżowanie po obszarze wymienionych obwodów w godzinach nocnych.
Rezerwując noclegi, należy korzystać ze sprawdzonych ofert i zawsze pytać, czy jest ciepła woda i toaleta. Wybierając nocleg poza obszarem wielkich miast, warto pamiętać o zaopatrzeniu się w środki czystości, przybory toaletowe, ręczniki. W przypadku podróży zimą należy się koniecznie upewnić, czy budynek lub mieszkanie ma autonomiczne ogrzewanie. Ogrzewanie miejskie włączane jest późną jesienią (od 15 października), nagminne są przerwy w dostawie wody i prądu. Warunki sanitarne w hotelach (teatrach, operach itp.) są bardzo zróżnicowane. Nie należy pić wody z kranu.
Pojazdy komunikacji miejskiej nie jeżdżą według rozkładów. Na Ukrainie można korzystać z tramwajów, trolejbusów, autobusów, także prywatnych minibusów (tzw. marszrutki). Cena biletów tramwajowych, trolejbusowych i minibusów to zwykle kilka hrywien (w zależności od miasta); kupuje się je bezpośrednio u biletera, a w minibusie - u kierowcy.
W Kijowie, Dnipro (dawniej Dniepropietrowsku) i Charkowie funkcjonuje również metro, opłata za przejazd w dowolnym kierunku i czasie do momentu opuszczenia stacji metra, tj. wyjścia poza rejon bramek przy wejściu wynosi 5 UAH. Sieć metra jest dość dobrze oznaczona, a pociągi jeżdżą punktualnie. Metro jest czynne od 5.40 do 0.10. Podróżując koleją, należy sprawdzić, kiedy kursują pociągi do danego miasta i czy są wolne miejsca (w przypadku pociągów do większych miast i pociągów międzynarodowych bilety należy kupować z wyprzedzeniem). Obowiązuje letni i zimowy rozkład jazdy.
Cło
Cudzoziemcy mogą swobodnie wwozić na Ukrainę i wywozić z jej terytorium kwotę do 10.000 euro, deklarując ją ustnie. Kwotę wyższą niż 10.000 euro należy natomiast zadeklarować pisemnie, przy czym wywożąc ją należy przedstawić dokumenty z banku potwierdzające wypłatę kwoty przekraczającej 10.000 euro. Podobnie ukraińską walutę (hrywnę) można, deklarując ustnie, wwozić i wywozić w wysokości do 15.000 hrywien. Kwotę od 15.000 do 50.000 hrywien należy deklarować pisemnie. Kwotę powyżej 50.000 hrywien można wywozić jedynie za pozwoleniem Narodowego Banku Ukrainy. Na granicy urzędnicy celni często w dowolny sposób interpretują przepisy celne, dlatego można się spotkać z konfiskatą wwożonych czy też wywożonych towarów. W każdym z takich przypadków należy żądać okazania podstawy prawnej oraz pokwitowania za rzeczy zajęte do kontroli celnej. Osoby, które udają się na Ukrainę w celach kulturalnych, artystycznych itp. i wwożą czasowo na teren tego państwa dekoracje teatralne, instrumenty i inne tego typu przedmioty powinny pamiętać o zaopatrzeniu się w Polsce w karnet ATA
Przydatne informacje
Urzędy pracują 5 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek), zwykle od godz. 8.00 lub 9.00 do 17.00 lub 18.00. W urzędach obowiązuje przerwa obiadowa w godz. 12.00-13.00 lub 13.00-14.00. Handel pracuje z reguły również w soboty, niedziele i święta.
Językiem urzędowym na Ukrainie jest język ukraiński. W tym języku urzędy prowadzą korespondencję, a także wydawane są dokumenty urzędowe. Jest to oficjalny język nauczania w szkołach i na uczelniach jednak wielu mieszkańców, zwłaszcza wschodniej części Ukrainy, posługuje się na co dzień językiem rosyjskim. Na terytorium całej Ukrainy w sklepach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej w zasadzie można swobodnie porozumiewać się także po rosyjsku. W języku rosyjskim emitowana jest też część programów radiowych i telewizyjnych. Również w tym języku dostępna jest prasa codzienna.
 

Ukraina

Słowacja

Bezpieczeństwo
Według słowackich organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa bezpośrednie zagrożenie terrorystyczne na Słowacji jest mało prawdopodobne, nie można go  jednak całkowicie wykluczyć.
Wzmożone kontrole mogą przebiegać przed wejściem na imprezy o charakterze masowym. Zaleca się zachowanie ostrożności w miejscach publicznych oraz  monitorowanie komunikatów władz porządkowych.
W Republice Słowackiej nie występuje szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością kryminalną.
Telefony alarmowe: zintegrowany system ratunkowy 112, policja 158, straż miejska (Mestska policia - cała Słowacja) 159 (bezpłatny), pogotowie ratunkowe 155, straż pożarna 150, informacja o numerach telefonów na terenie całej Słowacji 1181, górskie pogotowie ratunkowe 18300.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Słowackiej jest paszport bądź dowód osobisty.
Po przystąpieniu Polski i Słowacji do obszaru Schengen zostały zniesione kontrole graniczne na polsko-słowackich przejściach granicznych, co jednak nie zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie, podczas podróży na Słowację, dokumentu tożsamości - paszportu lub dowodu osobistego.
Zdrowie
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia obywatelom polskim korzystanie z opieki medycznej na takich samych warunkach, na jakich korzystają z niej obywatele słowaccy. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu chorego do Polski. Podróżującym na Słowację zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty pomocy medycznej, udzielonej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty transportu medycznego.
W Republice Słowackiej nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, wobec czego nie są wymagane dodatkowe szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Turyści i taternicy wędrujący w wysokich partiach gór zobowiązani są zgłosić trasę, przewidywany czas wyprawy w góry i czas powrotu.
Cło
Zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej.
Przepisy prawne
Powszechny jest zakaz spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Palenie papierosów w pociągu, autobusie, na przystanku autobusowym, na krytych peronach, w ośrodkach kultury, zamkniętych obiektach sportowych, w przestrzeni publicznej urzędów, sklepów, muzeów, kin itp. zagrożone jest mandatem.
Policja ma prawo w dowolnej sytuacji żądać okazania dowodu tożsamości. W przypadku odmowy wylegitymowania się lub braku dokumentów policja ma prawo doprowadzić osobę legitymowaną na posterunek, gdzie zostanie sprawdzona jej tożsamość.
Przydatne informacje
Na terenie Słowacji działa kilkadziesiąt punktów Western Union, które umożliwiają błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Usługi tego rodzaju świadczą również banki, punkty wymiany walut, biura turystyczne itp. Część punktów czynna jest w soboty i niedziele, natomiast punkty działające w hotelach czynne są zazwyczaj całodobowo. Wiele kantorów i niektóre banki wymieniają również złotówki.
 

Słowacja

Protugalia

Bezpieczeństwo
W Portugali obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia terrorystycznego (port. moderado). Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych, niewielkie. Niemniej jednak należy w tym zakresie bezwzględne stosować się do ewentualnych zaleceń miejscowych władz.
Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. Podczas pobytu należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na bardzo częste kradzieże kieszonkowe. Dochodzi również do włamań do samochodów zaparkowanych w miejscach publicznych, stąd zaleca się niepozostawianie w nich dokumentów, pieniędzy ani wartościowych przedmiotów. Kradzież dokumentów i pieniędzy należy zgłosić na najbliższym posterunku policji, dodatkowo kradzież paszportu i dowodu osobistego należy zgłosić w polskim urzędzie konsularnym. W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów (PSP Esquadra de Turismo). W Lizbonie znajduje się on w centrum przy placu Restauradores, a w Porto przy Rua Clube dos Fenianos, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim.
Podczas pobytu należy zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli w oceanie. Groźne są zarówno duże fale (nawet dla osób przebywających jedynie blisko wody), jak i prądy oceaniczne. Te ostanie występują również w miejscach gdzie tafla wody wydaje się spokojna. Należy mieć na uwadze, że w okresie letnim na terenie Portugalii występują często pożary, które nierzadko stanowią zagrożenie dla siedzib ludzkich. Wszystkim osobom podróżującym po Portugalii zalecamy zapoznanie się z aktualną informacją dotyczącą pożarów, która znajduje się na stronie internetowej portugalskiej obrony cywilnej (http://www.prociv.pt/en-us/Pages/default.aspx). Wchodząc na stronę internetową należy otworzyć znajdującą się w lewej części strony mapę Portugalii i sprawdzić czy w rejonie planowanej podróży jest bezpiecznie. Kolor czerwony i pomarańczowy oznakowań (niezależnie od ich wizerunku graficznego) oznacza, że w regionie występują aktualnie pożary i należy unikać tych miejsc.
W nagłych wypadkach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112.
Uwaga: z uwagi na bardzo częste kradzieże dokumentów, zaleca się aby obywatele RP posiadali podczas pobytu w Portugalii zarówno dowód osobisty, jak i paszport (trzymane w osobnych miejscach). W ten sposób, w przypadku kradzieży jednego z tych dokumentów, wyjazd z Portugalii będzie możliwy bez konieczności wyrabiania w urzędzie konsularnym paszportu tymczasowego (z punktu widzenia turysty procedura wyrabiania paszportu tymczasowego zawsze stanowi utrudnienie). Należy pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość szybkiego wydania paszportu tymczasowego.
Portugalia leży w strefie aktywnej sejsmicznie
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu, jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego.
Zdrowie
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, gdzie prowadzony jest ostry dyżur (urgencia) bądź w przychodniach publicznych. Za wizytę w przychodni publicznej pacjent posiadający ubezpieczenie wnosi opłatę administracyjną w wysokości ok. 5 euro, natomiast w przyszpitalnej izbie przyjęć ok. 20 euro. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 80 EUR. Pobierane są dodatkowe opłaty za zlecone badania.
Osoby posiadające ważną Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą w nagłych przypadkach korzystać bezpłatnie z publicznych placówek opieki zdrowotnej. Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ. Karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.
Cło
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami ograniczenia dotyczą niektórych towarów, jak np. broni i amunicji, gatunków zwierząt i roślin chronionych na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, papierosów i napojów alkoholowych.
Przepisy prawne
W Portugalii surowo karane są przestępstwa związane z przemytem i rozpowszechnianiem narkotyków.
Obyczaje
W Portugalii nie obowiązują szczególne normy obyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.
Przydatne informacje
Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.
W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe. Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą (zwykle 5-10 euro).
Powszechne są ekspresowe przekazy pieniężne, oferowane między innymi przez firmę Western Union, która posiada swoje stanowiska w niektórych bankach, oddziałach pocztowych oraz na lotniskach.
Informacje turystyczne o Portugalii: www.turismodeportugal.pt

 

Protugalia

Niemcy

Bezpieczeństwo
W 2016 roku na terenie Niemiec doszło do kilku ataków i prób ataków o charakterze terrorystycznym. W związku z powyższym należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą być potencjalnymi celami zamachowców m.in. koncerty, lotniska, dworce kolejowe, metro, centra handlowe. W ww. miejscach należy liczyć się ze zwiększeniem liczby uzbrojonych funkcjonariuszy policji oraz z utrudnieniami w postaci wzmożonych kontroli, w tym kontroli lotnisk, dworców oraz portów. W sytuacji zagrożenia należy bezwzględne stosować się do zaleceń władz porządkowych i policji.
W Republice Federalnej Niemiec nie obowiązuje system alertów terrorystycznych. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Bundesministerium für Inneres – BMI) nie podaje do wiadomości publicznej stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym.
Na terenie Niemiec nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością pospolitą. W miejscach gromadzenia się wielu osób (stadiony, dworce, lotniska, imprezy masowe, duże sklepy), gdzie mogą działać złodzieje kieszonkowi, należy zachować większą ostrożność. Ofiary przestępstwa powinny zgłosić się na policję lub wezwać ją telefonicznie (tel. 110 lub 112). Należy zadbać o sporządzenie protokołu zdarzenia i poprosić o jego kopię. W razie wypadku lub konieczności uzyskania pomocy lekarskiej należy wezwać pierwszą pomoc medyczną (tel. 112).
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Federalnej Niemiec do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie, pozwalającym stwierdzić tożsamość.
Zdrowie
Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie są wymagane szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w Polsce mają prawo do opieki medycznej w Niemczech w ramach tego ubezpieczenia. Niezbędnym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez oddziały NFZ. Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia zdrowotne w zakresie koniecznym, tj. w razie nagłych dolegliwości, choroby czy wypadku. Lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest konieczne, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w Niemczech. Kartę okazuje się bezpośrednio w placówce służby zdrowia.
Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.  Korzystając w Niemczech z opieki medycznej należy liczyć się z obowiązkiem opłacenia gotówką 10 EUR (bez względu na posiadanie EKUZ) przy pierwszej wizycie u lekarza w danym kwartale (tzw. opłata kwartalna) oraz z opłatą w wysokości 10% kosztów transportu sanitarnego do szpitala na terenie Niemiec. Orientacyjna cena standardowej wizyty lekarskiej (prywatnej lub w przypadku braku EKUZ) to ok. 50 EUR. Cena jednej doby pobytu w szpitalu (bez kosztów badań, zabiegów i operacji) - od 500 EUR.
Podróżowanie po kraju
Poza sytuacjami wyjątkowymi w RFN nie ma ograniczeń swobody podróżowania po kraju.
Cło
Do Niemiec można wwieźć na użytek własny do: 10 l spirytusu, 20 l wyrobów spirytusowych (np. likier, sherry, porto), 90 l wina (w tym tylko 60 l wina musującego) i 110 l piwa. Obywatele polscy mogą wwieźć do RFN na użytek własny do 800 szt. papierosów.
Kontrola celna (a także kontrola Policji Federalnej, dawniej Straży Granicznej) może być prowadzona na całym terytorium RFN. Zaleca się posiadanie dowodów zakupu na przedmioty wywożone z Niemiec. Sprzęt strzelecki do paintballa jest traktowany w Niemczech jak broń. Przywóz do Niemiec lub tranzyt przez Niemcy tego sprzętu jest możliwy bez zezwolenia, jeżeli jest on oznakowany literą F. Jeśli nie ma takiego oznaczenia, władze niemieckie żądają okazania pozwolenia na broń lub Europejskiej Karty Broni Palnej oraz udokumentowania celu podróży z bronią. Kwestię posiadania gazu pieprzowego w Niemczech reguluje Waffengesetz (WaffG). Dozwolone jest używanie gazu pieprzowego dopuszczonego do obrotu w Republice Federalnej Niemiec. Powyższa ustawa określa również maksymalny zasięg miotacza gazu pieprzowego do 2 m. Należy zaznaczyć, że niemiecka ustawa o broni wymaga dokumentu zezwalającego na posiadanie miotacza gazu na terytorium RFN (Waffenschein). Ograniczeniom posiadania podlega również broń gazowa oraz repliki broni miotające plastikowe kule (ASG). Przywóz do Niemiec i posiadanie przy sobie niedozwolonych petard i materiałów pirotechnicznych w miejscach demonstracji i zgromadzeń publicznych lub ich bezpośrednim sąsiedztwie stanowi naruszenie ustaw o zgromadzeniach publicznych oraz broni i materiałach wybuchowych.
 

Niemcy

Meksyk

Bezpieczeństwo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stanów:
• Chihuahua (oprócz pociągu El Chepe – między stanami Chihuahua i Sinaloa)
• Coahuila (oprócz miasta Saltillo)
• Colima (oprócz miasta Manzanillo)
• Durango
• Guerrero (oprócz plaży w Acapulco, Ixtapa-Zihautanejo i Taxco)
• Michoacán (oprócz miast Morelia i Lázaro Cardenas oraz rezerwatów motyli),
• Nuevo León (oprócz miasta Monterrey)
• Sinaloa (oprócz miasta Mazatlán)
• Sonora (oprócz miasta Hermosillo i Guaymas/San Carlos)
• Tamaulipas
MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do pozostałych części Meksyku, w tym do stolicy kraju i innych największych miast (Guadalajara, Monterrey, Puebla i Veracruz).
Na terenie całego kraju istnieje bardzo duże zagrożenie przestępczością pospolitą, m.in. kradzieżami i napadami z bronią w ręku. Częste są przypadki tzw. porwań ekspresowych (krótkotrwałe uprowadzenie podczas których ofiara jest zmuszana do wypłacenia w bankomatach wszystkich posiadanych na koncie środków)
W środkowym i północnym Meksyku zwiększyła się ilość napadów na pojazdy i podróżnych. Napady z bronią w ręku mogą mieć miejsce w terenie niezabudowanym, podczas postoju na światłach lub w komunikacji zbiorowej.
Na północy i zachodzie Meksyku duże niebezpieczeństwo wiąże się z obecnością przestępczości zorganizowanej. Grupy przestępcze zajmują się m.in. produkcją i handlem narkotykami, uprowadzeniami i wymuszeniami a także przemytem towarów i ludzi. Często dochodzi do porachunków między kartelami oraz starć z policją lub siłami zbrojnymi.
Południowy wschód Meksyku (m.in. Półwysep Jukatan i Rivera Maya) jest najbezpieczniejszą częścią kraju. Wskazana jest jednak wzmożona ostrożność z względu na znaczące ryzyko kradzieży kieszonkowej, kradzieży bagażu lub wyłudzeń.
Zagrożeniem dla turystów są też tzw. "porwania ekspresowe", które mogą być wynikiem np. wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. W mieście Meksyk lepiej wystrzegać się zatrzymywania taksówek na ulicy, kiedy to możliwe należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. W porwaniach mogą brać udział osoby podające się za funkcjonariuszy policji.
Paszporty i bilety lotnicze lepiej pozostawić w hotelowych sejfach. W mieście Meksyk częste są kradzieże kieszonkowe w metrze oraz w tzw. metrobusie. Zaleca się sporządzenie fotokopii paszportu oraz trzymanie paszportu i części środków płatniczych w hotelu. Turyści zagraniczni bywają także ofiarami pożyczających od nich pieniądze lub proszących o skorzystanie z kart płatniczych i kredytowych. Wśród tych oszustów spory odsetek stanowią cudzoziemcy mieszkający na stałe w Meksyku. Duże kurorty wypoczynkowe (Acapulco, Cancun, Merida), a także okolice międzynarodowych lotnisk to miejsca w których najczęściej odnotowywano przypadki tego typu przestępstw.
Meksyk leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami
Wjazd i pobyt
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni. Osoby udające się do Meksyku w celu podjęcia pracy, działalności handlowej etc. obowiązane są mieć wizę odpowiadającą charakterowi ich pobytu.
Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. Należy pamiętać, że tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który w przypadku podróży samolotem rozdawany jest już na pokładzie, po wypełnieniu musi być opieczętowany przez urzędnika migracyjnego podczas przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko, a nie docelowe). Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w celu uzyskania formularza należy bezzwłocznie skierować się do jednego z meksykańskich urzędów konsularnych, zlokalizowanych w pasie przygranicznym. Oryginał wypełnionego formularza odbiera funkcjonariusz służb migracyjnych, natomiast ostemplowaną kopię FMT należy zachować i okazać w momencie wyjazdu z Meksyku. Brak kopii formularza (a w przypadku jego utraty - niedopełnienie obowiązku zgłoszenia tego faktu na policji) może oznaczać przy wyjeździe nałożenie grzywny w wysokości do 100 USD. Funkcjonariusze służb granicznych mają obowiązek odnotowywania wjazdu i wyjazdu przez odciśnięcie stempla w paszporcie cudzoziemca. Konsekwencją nieostemplowania paszportu mogą być utrudnienia w przypadku ponownego wjazdu na terytorium Meksyku.
Cudzoziemcy przyjeżdżający na pobyty turystyczne do 180 dni nie są objęci obowiązkiem meldunkowym.
Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, ale rekomendujemy jego posiadanie. Przed wyjazdem warto skontaktować się ubezpieczycielem, aby upewnić się, że posiadane ubezpieczenie jest honorowane w Meksyku.
Zalecane jest posiadanie karty płatniczej Visa, Mastercard lub American Express, ponieważ nawet posiadanie wykupionego ubezpieczenia medycznego w solidnej firmie europejskiej nie gwarantuje, że szpital przyjmie pacjenta. Zaleca się posiadanie ubezpieczenia typu płatne natychmiast w czasie leczenia zagranicą na sumę nie mniejszą niż około 100 000 USD.  Koszty leczenia, operacji i pobytu w szpitalu na dobrym poziomie są bardzo wysokie - porównywalne do tych w USA.
Zdrowie
Meksyk wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 lub 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W Meksyku występuje duże ryzyko zarażenia się malarią na obszarach rolniczych w stanach: Chiapas, Guerrero, Michoacan, Oaxaca, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco. Poza tym w Meksyku występują również zika i chikungunya i żółta febra.
W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia amebozą oraz innymi bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać spożywania posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach, świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane procesowi odkażania, a także wody innej niż butelkowana. Należy unikać napojów z lodem w małych barach i restauracjach, których stan sanitarny może budzić wątpliwości.
W roku 2017 odnotowano 63% spadek przypadków zakażenia wirusem Zika. Tym niemniej nadal zalecamy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Cło
Przepisy nie regulują wysokości środków finansowych wymaganych na pokrycie kosztów pobytu w Meksyku. W odniesieniu do turystów indywidualnych umownie przyjmuje się, że wymagana kwota to ok. 100 USD na każdy dzień pobytu, przy czym karty kredytowe lub płatnicze na ogół nie są traktowane jako dowody potwierdzające posiadanie środków płatniczych. Obowiązujące przepisy zezwalają na wwóz bez składania deklaracji celnej kwoty 10 tys. USD w gotówce lub jej równowartości w innych walutach.
Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych w domu.
Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Wyjątkowo skrupulatnie zabrania się wywozu przedmiotów o wartości archeologicznej.
Cudzoziemiec przyjeżdżający do Meksyku może bez składania deklaracji celnej i ponoszenia opłat celnych wwieźć rzeczy przeznaczone do użytku osobistego, aparat fotograficzny i kamerę, jeden przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa na własny użytek (w przypadku leków psychotropowych konieczna jest imienna recepta lekarska), do 20 paczek papierosów, do 3 l dowolnych napojów alkoholowych. Oprócz tego cudzoziemcy są zwolnieni od opłat przy wwozie do Meksyku wszelkich towarów w ilościach nie budzących podejrzeń, że mogą mieć przeznaczenie handlowe.
Przepisy prawne
Obrót narkotykami zagrożony jest karą 10 do 25 lat pozbawienia wolności.
Przydatne informacje
W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi.
W miastach i centrach turystycznych akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, Mastercard oraz w ograniczonym zakresie American Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych.
Należy pamiętać o napiwkach (10-15%) w restauracjach, barach i kawiarniach, nie są one automatycznie wliczane w rachunek.
Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca.
W Meksyku stosuje się napięcie 110 V, co w przypadku urządzeń z Polski oznacza konieczność zastosowania adaptera i transformatora.

Meksyk

Malta

Bezpieczeństwo
Na Malcie nie wprowadzono oficjalnego stopnia zagrożenia terrorystycznego – jest on powszechnie uznawany za jeden z najniższych na świecie.
Turyści na Malcie są narażeni przede wszystkim na kradzieże kieszonkowe. Każdy przypadek kradzieży należy zgłosić na posterunku policji. W przypadku utraty dokumentów podróży prosimy o kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie. Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem, oraz pozostawianie jednego z nich w hotelowym sejfie lub recepcji.
Malta leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadku zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i/lub zdrowia publicznego.
Ubezpieczenie
Przed wyjazdem na Maltę warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie kosztów leczenia (poza ubezpieczeniem powszechnym) i kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski.
Zdrowie
Na Malcie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane specjalne szczepienia. Osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia do korzystania z rzeczowych świadczeń zdrowotnych, niezbędnych z medycznego punktu widzenia, z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta oraz przewidywanego okresu pobytu na terenie państwa członkowskiego UE lub EFTA. Należy jednak pamiętać, że leczenie w innym państwie członkowskim odbywać się będzie według tych samych reguł, które obowiązują osoby ubezpieczone w tym państwie. Oznacza to, że polski świadczeniobiorca będzie mógł nieodpłatnie skorzystać tyko z tych rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które należą się nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w państwie pobytu; będzie natomiast zobowiązany ponieść wszystkie koszty świadczeń , które częściowo na zasadzie współpłacenia ponosi osoba ubezpieczona w państwie pobytu. Wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach; dotyczy to w szczególności osób nieubezpieczonych w Polsce.
Podróżowanie po kraju
Nie występują ograniczenia w podróżowaniu po kraju. Obowiązuje ruch lewostronny. Korzystanie z dróg jest bezpłatne.
Najbardziej praktycznym środkiem komunikacji lokalnej są autobusy
Cło
Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. Zgodnie z przepisami unijnymi podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Malty są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.)..
Przepisy prawne
Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd. Wszelkie informacje i pomoc w tej sprawie można uzyskać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenta.
Przydatne informacje
Na Malcie brak jest polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej. Właściwym urzędem konsularnym jest Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.
Na Malcie nie istnieje obowiązek meldunkowy.
W razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. W razie utraty paszportu lub innego dokumentu należy zgłosić to policji i jak najszybciej skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.
 

Malta

Łotwa

Bezpieczeństwo
Na Łotwie nie ma podwyższonego zagrożenia terroryzmem ani przestępczością, jednak policja zaleca zachowanie podstawowych środków ostrożności w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w rejonach dworców kolejowych i autobusowych. Turyści powinni unikać sytuacji stwarzających okazję dla złodziei kieszonkowych. Należy unikać zawierania przypadkowych znajomości i samotnych spacerów w rejonach odludnych, szczególnie po zmroku.
Ze względu na przypadki kradzieży, wymuszeń na zagranicznych turystach w Rydze zapłaty zawyżonych rachunków za usługi gastronomiczne, hotelowe, uruchomiono specjalny nr tel. dla turystów +371 22033000, czynny całodobowo, pod który można zwrócić się o pomoc w razie znalezienia się w trudnej sytuacji. Linia telefoniczna obsługiwana jest po rosyjsku i angielsku.
Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (bądź posiadanie napojów alkoholowych w otwartych opakowaniach) w miejscach publicznych (np. w parku bądź na ulicy) może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 15 do 150 EUR.
W lokalach nocnych zdarzają się przypadki zawyżania rachunków i innych oszustw, zwłaszcza przy płatności kartami kredytowymi (klient jest przekonany, że opłaca rachunek w wysokości np. 20 EUR, a w rzeczywistości autoryzuje transakcję na np. 1000 EUR), a także przypadki stosowania przemocy (np. wobec turystów kwestionujących wysokość rachunku).
Informacja miejscowa: tel. 1188 (m.in. w języku rosyjskim i angielskim). W sytuacjach nadzwyczajnych należy dzwonić: straż pożarna - tel. 01, policja - tel. 02, pogotowie ratunkowe - tel. 03, zintegrowany system ratowniczy – 112.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Łotwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się jednak upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości jego właściciela. Paszport lub dowód powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.
Ubezpieczenie
Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania na Łotwie z opieki medycznej w sytuacjach nagłych, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ. Karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu.
Zdrowie
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma wymogu obowiązkowych szczepień. Jednak sezonowo odnotowywany jest wzrost zagrożenia odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych; zdarzają się także zachorowania na błonicę i gruźlicę. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Nie ma utrudnień dla Polaków w dostępie do placówek publicznej służby zdrowia. Na Łotwie nie ma bezpłatnej służby zdrowia. Każda wizyta, nawet dla posiadaczy karty EKUZ, wiąże się z koniecznością uiszczenia tzw. opłaty pacjenta, np. za wizytę u lekarza rodzinnego 1,42 EUR. Podobnie, za każdą dobę pobytu w szpitalu płaci się 7,11 EUR, wizytę domową lekarza rodzinnego 2,85 EUR i inne usługi medyczne
Należy jednak pamiętać, że - podobnie jak w Polsce - aby móc skorzystać z porady specjalisty, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Ceny usług medycznych w gabinetach prywatnych są zróżnicowane: wizyta u internisty kosztuje ok. 25 EUR, wizyta u lekarza specjalisty, w zależności od regionu i specjalizacji - co najmniej 30 EUR, wizyta u dentysty (RTG, znieczulenie i wypełnienie) od 35 EUR, doba pobytu w szpitalu pacjenta bez ważnego ubezpieczenia - ok. 50 EUR bez dopłat za niektóre materiały i zabiegi specjalistyczne.
Cło
Turyści podróżujący po krajach UE podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczącym wwozu towarów przeznaczonych do użytku osobistego i niepodlegających odsprzedaży. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych.
Przepisy prawne
Nielegalny przywóz, posiadanie, produkcja narkotyków i substancji psychotropowych oraz handel nimi to przestępstwa zagrożone wysokimi karami pozbawienia wolności.
Obyczaje
Łotwa jest krajem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym. W większych miastach można znaleźć świątynie wszystkich głównych wyznań chrześcijańskich. Największe grupy wyznaniowe stanowią w kolejności: luteranie, katolicy i prawosławni.
Przydatne informacje
Wymiana pieniędzy w większych miastach nie nastręcza trudności z uwagi na istniejącą sieć punktów wymiany walut. Sporadycznie można wymienić także złotówki. Powszechne w użyciu są karty
Należy pamiętać o jednogodzinnej różnicy czasu między Polską a Łotwą.
 

Łotwa