Organizujemy pielgrzymki,

wycieczki krajowe i zagraniczne,

wycieczki dla firm i szkół.

Powrót na stronę główną biura podróży.
Biuro Miriam, Kęty ul. Tadeusza Kościuszki 25, biuro.miriam@interia.pl

Protugalia

Bezpieczeństwo
W Portugali obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia terrorystycznego (port. moderado). Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych, niewielkie. Niemniej jednak należy w tym zakresie bezwzględne stosować się do ewentualnych zaleceń miejscowych władz.
Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. Podczas pobytu należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na bardzo częste kradzieże kieszonkowe. Dochodzi również do włamań do samochodów zaparkowanych w miejscach publicznych, stąd zaleca się niepozostawianie w nich dokumentów, pieniędzy ani wartościowych przedmiotów. Kradzież dokumentów i pieniędzy należy zgłosić na najbliższym posterunku policji, dodatkowo kradzież paszportu i dowodu osobistego należy zgłosić w polskim urzędzie konsularnym. W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów (PSP Esquadra de Turismo). W Lizbonie znajduje się on w centrum przy placu Restauradores, a w Porto przy Rua Clube dos Fenianos, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim.
Podczas pobytu należy zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli w oceanie. Groźne są zarówno duże fale (nawet dla osób przebywających jedynie blisko wody), jak i prądy oceaniczne. Te ostanie występują również w miejscach gdzie tafla wody wydaje się spokojna. Należy mieć na uwadze, że w okresie letnim na terenie Portugalii występują często pożary, które nierzadko stanowią zagrożenie dla siedzib ludzkich. Wszystkim osobom podróżującym po Portugalii zalecamy zapoznanie się z aktualną informacją dotyczącą pożarów, która znajduje się na stronie internetowej portugalskiej obrony cywilnej (http://www.prociv.pt/en-us/Pages/default.aspx). Wchodząc na stronę internetową należy otworzyć znajdującą się w lewej części strony mapę Portugalii i sprawdzić czy w rejonie planowanej podróży jest bezpiecznie. Kolor czerwony i pomarańczowy oznakowań (niezależnie od ich wizerunku graficznego) oznacza, że w regionie występują aktualnie pożary i należy unikać tych miejsc.
W nagłych wypadkach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112.
Uwaga: z uwagi na bardzo częste kradzieże dokumentów, zaleca się aby obywatele RP posiadali podczas pobytu w Portugalii zarówno dowód osobisty, jak i paszport (trzymane w osobnych miejscach). W ten sposób, w przypadku kradzieży jednego z tych dokumentów, wyjazd z Portugalii będzie możliwy bez konieczności wyrabiania w urzędzie konsularnym paszportu tymczasowego (z punktu widzenia turysty procedura wyrabiania paszportu tymczasowego zawsze stanowi utrudnienie). Należy pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość szybkiego wydania paszportu tymczasowego.
Portugalia leży w strefie aktywnej sejsmicznie
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu, jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego.
Zdrowie
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych izbach przyjęć, gdzie prowadzony jest ostry dyżur (urgencia) bądź w przychodniach publicznych. Za wizytę w przychodni publicznej pacjent posiadający ubezpieczenie wnosi opłatę administracyjną w wysokości ok. 5 euro, natomiast w przyszpitalnej izbie przyjęć ok. 20 euro. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 80 EUR. Pobierane są dodatkowe opłaty za zlecone badania.
Osoby posiadające ważną Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą w nagłych przypadkach korzystać bezpłatnie z publicznych placówek opieki zdrowotnej. Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ. Karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.
Cło
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami ograniczenia dotyczą niektórych towarów, jak np. broni i amunicji, gatunków zwierząt i roślin chronionych na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, papierosów i napojów alkoholowych.
Przepisy prawne
W Portugalii surowo karane są przestępstwa związane z przemytem i rozpowszechnianiem narkotyków.
Obyczaje
W Portugalii nie obowiązują szczególne normy obyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.
Przydatne informacje
Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.
W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe. Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą (zwykle 5-10 euro).
Powszechne są ekspresowe przekazy pieniężne, oferowane między innymi przez firmę Western Union, która posiada swoje stanowiska w niektórych bankach, oddziałach pocztowych oraz na lotniskach.
Informacje turystyczne o Portugalii: www.turismodeportugal.pt